Měl jsem přítelkyni, té jsem půjčil automobil. Ona mi vzala velký techničák a zfalšovala plnou moc. Auto prodala. Mám právo na vrácení automobilu? Zdenek.

ODPOVĚĎ:
Podle obchodního zákoníku §46 může movitou věc nabýt na základě kupní smlouvy nový majitel i od nevlastníka této movité věci.
Tzn. automobil je v současné době nového majitele a Vy se musíte domáhat náhrady po Vaší přítelkyni v občanskoprávním sporu u soudu (nebo pokud se s ní domluvíte, můžete věc vyřešit mimosoudně).

Promlčecí lhůta
nebo chcete-li doba je u takové škody 10 let.

Uplatňuje se zde také dobrá víra kupujícího, který v domnění, že je věc prodávajícího věc zakoupil.