2019 jsme podepsali (je nás více vlastníků) smlouvu o zprostředkování prodeje pozemků za dohodnutou cenu 600Kč/m2 s platnosti do 31.12.2020. Nová smlouva nebyla sepsána. Od roku 2023 probíhá etapový prodej. Za uskutečněný prodej dle smlouvy náleží paní makléřce provize 5% z ceny pozemku. Aniž by nás paní makléřka upozornila, poslala fakturu 5% provize + 21% DPH.

Cítíme se podvedeni ze strany makléřky, která měla možnost nám sdělit tuto skutečnost v den podpisu kupní smlouvy, když v žádné smlouvě nikdy DPH nebylo uvedeno. Ptám se, zda toto jednání je ze strany makléřky v pořádku. Děkuji za odpověď. S pozdravem hezkého dne Natálie.

ODPOVĚĎ:
Makléřka měla samozřejmě povinnost Vás informovat o tom, že je plátkyní DPH. Je třeba konstatovat, že uvádění cen bez daně z přidané hodnoty je nešvarem, který je podle názoru Sdružení na obranu spotřebitelů v rozporu se zákonem, nicméně zůstává zatím bez sankcí. Pro spotřebitele je zavádějící, když někteří prodejci uvádějí své ceny bez daně, jiní s daní, mohlo by se jednat i o nekalosoutěžní jednání. Tedy závěrem lze sdělit, že makléřka jednala klamavě, ale není zde možný postih nebo např. zneplatnění smlouvy.