Technik pracoval na dohodu pro jistou elektro firmu. Tento technik způsobil dle pojišťovny a znalce v oboru škodu. Po kom mám vymáhat škodu, když pracoval na dohodu?

ODPOVĚĎ:
Stručná odpověď na Váš dotaz zní: Náhradu způsobené škody je zapotřebí vymáhat pouze po elektrofirmě.
Je nutné si uvědomit, že platná právní úprava v otázce odpovědnosti za způsobenou škodu nerozlišuje mezi pracovním poměrem (založeným pracovní smlouvou) a prací konanou na základě dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce. Zákoník práce totiž ve všech těchto případech hovoří o zaměstnavateli a zaměstnanci (jak to vyplývá například z § 3 a § 74 zákoníku práce).
Klíčová jsou v tomto případě následující ustanovení občanského zákoníku:
- § 167 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
"Právnickou osobu zavazuje protiprávní čin, kterého se při plnění svých úkolů dopustil ... zaměstnanec ... vůči třetí osobě."
- § 2914 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
"Kdo při své činnosti použije ... zaměstnance ... nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako by ji způsobil sám ..."
Pokud tedy škodu způsobil zaměstnanec (pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti), odpovídá za ni - vůči poškozenému - výhradně jeho zaměstnavatel.
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník