Před několika lety (nyní 7/2020) jsem zakoupil online kurz obchodování na finančních trzích u firmy www.financnik.cz. Po čase jsem si uvědomil, že daný kurz klientům s velkou pravděpodobností nepomáhá k vydělání peněz nýbrž k jejich ztrátě, protože prodavači kurzu nikdy nepředložili žádný důkaz, že se s informacemi z daného kurzu sami skutečně živí.

Zažádal jsem tedy o důkaz, že se s danými informacemi z kurzu skutečně sami živí a na dotaz mi nebylo odpovězeno. V následujícím emailu jsem zažádal o vrácení peněz za daný kurz s dodatkem, že pokud mi peníze vráceny nebudou, udělám webovou stránku, kde napíšu negativní recenzi na jejich počínání, což jsem udělal. Bylo mi odpovězeno, že se jedná o trestný čin vyhrožování a že předávají email právnímu zástupci. Je to pravda, že se jedná o vyhrožování? Co bych měl v takovém případě dělat, případně s nimi komunikovat? Děkuji za pomoc. S pozdravem Zdeněk.

ODPOVĚĎ:
Samotné zveřejnění negativní recenze, která je ovšem pravdivá, neobsahuje smyšlené údaje, není samo o sobě trestným činem. Nemělo by ale docházet k tomu, že bude zveřejnění negativní recenze používáno jako prostředek nátlaku na druhou stranu – poskytovatele služby. Zde by v určitých případech mohlo být takové jednání posuzováno jako přestupek či případný trestný čin (posuzují se konkrétní okolnosti daného případu).
Proto pokud nejste spokojený s poskytovanými službami, je třeba je reklamovat postupem dle smlouvy – objednávky. Tj. vytknout vadu kurzu a požadovat odstranění vady, v tomto případě slevu z kupní ceny. Musí se ovšem jednat o vadu, tj. něco, co mělo být plněno v určité kvalitě a takto plněno nebylo (např. Pořadatel kurzu deklaroval, že informace obsažené v kurzu využívá ke své obživě apod.).
Doporučuji dále komunikovat výhradně v písemné formě. Doporučuji přeformulovat Váš požadavek na vrácení peněz dle výše uvedeného jako reklamaci.