Realitní kancelář (RK) mi přivede zájemce, ale ten z nějakého důvodu kupní smlouvu na mou nemovitost neuzavře, ale později si to rozmyslí, s tím, že chce kupní smlouvu uzavřít bez RK, které už zprostředkovatelská smlouva skončila. Vím, že v tomto smyslu existuje něco jako zákonná ochrana RK. Jen mi není jasné, jak dlouho po ukončení zprostředkovatelské smlouvy by ještě RK měla nárok na provizi. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď, Ivo.

ODPOVĚĎ:
Právu zprostředkovatele na provizi není na újmu, byla-li smlouva, k níž se vztahovala činnost zprostředkovatele, uzavřena nebo splněna až po zániku závazku ze zprostředkovatelské smlouvy.
Není zde tedy nějaká konkrétní lhůta, rozlišuje se pouze to, zda došlo k uzavření smlouvy se zájemcem, kterého našel zprostředkovatel. Pokud ano, je zde právo na provizi.