Mám podepsanou směnku bez protestu, ale výstavce (ten kdo mi má zaplatit) nelze dohnat ani jinak kontaktovat. Na trvalé adrese již dávno nikdo nebydlí, ale v občanském průkazu, tedy OP ji má stále zapsanou. Rozhodl jsem se tedy směnku odprodat. Směnka byla podepsána 08/2017. Jak jsem zjistil, měla by být ještě rok v platnosti, poté bude expirovaná a promlčená.

Můj dotaz se týká odprodeje. Obávám se, že ten kdo ji ode mne koupí a nepodaří se mu vymoci dlužnou částku na výstavci může ji poté vymáhat na mě. Proto se ptám, zda je nějaká jasně a jednoduše napsaná věta (nebo slovo), která by měla ve smlouvě být, aby bylo jasné, že moje osoba byla vyvázána a již na ní nelze uplatňovat jakékoliv nároky. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Emil.

ODPOVĚĎ:
Směnku je podobně jako jiné cenné papíry možné převádět nebo prodávat. K převodu směnky nejčastěji dochází rubopisem (indosamentem), kdy se nový vlastník směnky jednoduše vyznačí na její zadní stranu. Nový vlastník směnky nastupuje do všech práv a povinností původního, takže pokud je nový vlastník vyznačen na zadní straně směnky, nehrozí Vám, že by mohl dlužnou částku vymáhat po Vás.