Stále mě obtěžují různí podomní prodejci, skoro každý týden zazvoní někdo u dveří. Jak se proti nim můžu bránit? Břetislav.

ODPOVĚĎ:
V praxi není zrovně výjimečné, že obchodníci, respektive prodejci se ve snaze prodat své výrobky nebo služby uchylují k takovým praktikám, které jsou až násilné, které donucují spotřebitele k určitému jednání nebo ho nepatřičně ovlivňují, případně obtěžují.
Jedná se o tzv. agresivní obchodní praktiky, které jsou zakázané. Takovou agresivní obchodní praktikou je mimo jiné také to, pokud prodejce navštěvuje spotřebitele u něj doma za tím účelem, aby mu prezentoval výrobky nebo služby a tyto mu prodal.
Pokud se tak děje, aniž by si to spotřebitel přál, může také kontaktovat ČOI, což je orgán, který dohlíží nad dodržováním zákazu agresivních obchodních praktik a který může tyto prodejce, kteří se těchto praktik dopouštějí, pokutovat, a to pokutou až do výše 5 mil. korun.