Jsem prodavačka s hmotnou zodpovědností. Zapomněla jsem zabezpečit zboží a když jsem obsluhovala jiného zákazníka, bylo to zboží odcizeno. Tento čin je zaznamenán na kamerách prodejny. Nákupní částka přesahuje 5000 Kč Zaměstnavatel to neohlásil na Policii.

Strhne mi tuto částku + DPH z platu. Já jsem se však dozvědela o možnosti že když to nahlási na policii a dají mu potvrzení, tak si to může odepsat z daní. Je to tak? Eleonora

ODPOVĚĎ:
Podle § 25 zákona o dani z příjmu se manka nepočítají jako daňově uznatelný výdaj. Nicméně zaměstnavatel si může odepsat daň z přidané hodnoty, kterou zaplatil při nákupu zboží (jednoduše řečeno), protože se neuskutečnilo dodání zboží ve smyslu § 13 zákona o dani z přidané hodnoty. K tomu pro správce daně potřebuje protokol od policie. Tento postup ovšem zaměstnavatel splnit nemusí a může manko dát Vám celé k úhradě.