Jsem podnikatel, kdy musím být plátcem DPH podle zákona a kdy nemusím? Mojmír

ODPOVĚĎ:
Plátcem DPH se stávají fyzické osoby, které vyvíjejí soustavnou ekonomickou činnost, a to nejen podle živnostenského zákona, ale také osoby, které podnikají podle jiných předpisů, jako např. právníci, advokáti, daňoví poradci, auditoři, účetní znalci a také osoby, které podnikají v rámci uměleckých činností, vědeckých činností, vychovatelé, učitelé, lékaři a podobné profese.

Plátcem DPH se tyto osoby stávají v okamžiku, kdy překročí obrat 1 000 000 Kč za posledních 12 měsíců po sobě jdoucích. Pokud se poplatníkovi nakumulují příjmy v určitém období, může se stát, že se stane plátcem DPH např. po 3-4 měsících. Pak má povinnost se jako plátce DPH registrovat. Registrace je povinná do 15 dnů kdy zjistil, že obrat překročil.