Koupil jsem dům, řádně zaplatil, ale původní majitel neuhradil daň z převodu nemovitosti. Jak mám postupovat? Otakar

ODPOVĚĎ:
Pokud daň nezaplatí prodávající, tak přímo ze zákona je ručitelem za daň z převodu nemovitosti kupující. Čili stát se pokusí, tedy finanční úřad, vymáhat nejprve na prodávajícím, a pokud zjistí, že žádný majetek nemá nebo se ho nedaří zastihnout, tak se obrátí na kupujícího a vymáhá to po něm.

Pro kupujícího je rada asi nepříjemná, že bude muset daň zaplatit, a jediné, co může udělat, je, že může následně podat žalobu nebo jiným způsobem se domáhat po prodávajícím, aby mu nahradil daň, kterou zaplatil státu.

Jediné řešení je prevence, která spočívá v tom, že se peníze z kupní ceny složí do úschovy nějaké třetí osobě, obvykle to bývá advokát, ten zaplatí tu daň ihned po zavkladování kupní smlouvy za prodávajícího, a tím to pohlídá. Tzn. prodávající dostane kupní cenu sníženou o daň z převodu nemovitosti.