Počet stránek ve webu: 43.307

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem starobní důchodce a dříve jsem provozoval pizzerii. Mám na to živnostenský list. Pizzerii jsem pronajal na dobu neurčitou. Živnostenský list  stále mám. Mám příjmy z pronájmu pizzerie zdanit dle § 7, nebo § 9? Potřebuji kvalifikovaný písemný rozklad, kterým mohu operovat na FÚ. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, jakou formu má smlouva o nájmu pizzerie, zda jde o obchodní majetek Vás jako podnikatele nebo o soukromý majetek (byl převeden do osobního vlastnictví) a zda pronajímáte jako podnikající fyzická osoba nebo jako nepodnikající fyzická osob. Takto Vám mohu poskytnout pouze obecnou odpověď. Pokud pronajímáte pizzerii jako celý podnik, jde o pronájem "pizzerie", máte příjmy z pizzerie podle jejich hospodářských výsledků a pronajal jste pizzerii jako podnikající fyzická osob pod svým identifikačním číslem, potom jde o příjem ze samostatné činnosti podle § 7. Naopak, pokud jste pouze pronajal nemovitost a movité věci někomu dalšímu jako nepodnikající fyzická osoba a Váš nájemník provozuje pizzerii pod vlastním jménem a na vlastní oprávnění, je Vám jedno, zda bude provozovat pizzerii nebo jiný typ restaurace, pouze jste pronajal nemovitost a soubor movitých věcí, potom půjde o příjmy z nájmu podle § 9 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.