Má právo správce daně požadovat prohlášení o majetku fyzické osoby, která je členem s. r. o. s daňovou pohledávkou?

ODPOVĚĎ:
Správce daně může po fyzické osobě vyžadovat prohlášení o majetku, ale pouhá existence daňové pohledávky nemůže být jediným důvodem k požadavku prohlášení o majetku. Správce daně může požadovat prohlášení o majetku fyzické osoby, pokud jí dříve zaslal výzvu k prokázání příjmů, pokud v rámci prokázání příjmů nedošlo k prokázání požadovaných skutečností, informace o stavu jmění nelze zjistit jiným způsobem nebo pouze s velkými obtížemi nebo pokud má správce daně za to, že celková hodnota majetku, kterou je fyzická osoba povinna v prohlášení o majetku uvést, přesáhne 10.000.000 Kč (§ 38zc zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů). Prohlášení o majetku předchází výzva k prokázání příjmů na základě skutečnosti, že má důvodné pochybnosti, zda příjmy poplatníka oznámené nebo tvrzené správci daně odpovídají nárůstu jeho jmění, spotřebě nebo jinému vydání, a nejsou mu známy skutečnosti, které by nárůst jmění, spotřebu nebo jiné vydání ozřejmovaly, a zároveň po předběžném posouzení dojde k závěru, že rozdíl mezi těmito příjmy a nárůstem jmění, spotřebou nebo jiným vydáním poplatníka přesahuje 5.000.000 Kč (§ 38x odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů). Správce daně tedy musí mít pochybnosti o majetku fyzické osoby a o tom, že tato fyzická osoba zaplatila daň z příjmů, které odpovídají nárůstu jejího jmění. Múže se to stát například i v případech, kdy má fyzická osoba více příjmů osvobozených od daně, které nebyly uvedeny v Oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob nebo tomuto oznámení vůbec nepodléhaly.