Potřebuji zjistit, zda mám za povinnost zaplatit daň z prodeje družstevního podílu bytu po zemřelé mamince, která v něm bydlela sama. Jsme podle dědického rozhodnutí spolu se sestrou dědicové v přímé linii. Maminka byla členem bytového družstva déle než 10 let. Částka za prodej je menší, než 5.000.000 Kč.

Podle mého názoru splňujeme podmínky pro odpuštění daně z prodeje a není ani povinnost hlásit daňovému úřadu. Maminka zemřela v říjnu 2020 a prodej družstevního podílu proběhl v listopadu 2021. Do té doby v bytě nikdo nebydlel. Děkuji za pomoc Stanislav.

ODPOVĚĎ:
Ano přesně tak, máte pravdu, potvrzuji Váš názor. Příjem z prodeje podílu v družstvu (zjednodušeně příjem z prodeje družstevního bytu) je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob, pokud doba mezi jeho nabytím a prodejem přesahuje dobu 5 let. Doba 5 let se zkracuje o dobu, po kterou byl tento podíl prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele (zesnulého), v případě, že jde o podíl nabytý děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé (např. dědění od maminka na dceru a syna). Pokud tedy Vaše maminka byla členem bytového družstva déle než 10 let, pak u Vás a Vaší sestry je příjem z prodeje družstevního podílu osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. s) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů. Osovobozený příjem se neuvádí v daňovém přiznání a pokud je zároveň tento příjem nižší než 5.000.000 Kč, tak nemáte ani povinnost tento příjem oznamovat správci daně (Vašemu místně příslušnému finančnímu úřadu).