1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (1 hlas)

Chtěl bych požádat o radu ohledně daně z příjmu při prodeji nemovitosti.   Budeme prodávat dům, ve kterém bydlíme déle než dva roky, ale protože z počátku nebyl zkolaudován, máme tam trvalý pobyt pouze rok. Lze za bydliště považovat i nezkolaudovaný dům?

Dům byl obyvatelný a dokončený, ale protože jsme dělali změny v projektu, které vyžadovaly přednostní povolení a kolaudaci čističky odpadních vod, jsme ho nemohli zkolaudovat. To, že v domě bydlíme samozřejmě jsme schopni doložit. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Příjem z prodeje domu je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, pokud jste měl v prodávaném domě bydliště alespoň po dobu 2 let bezprostředně před jeho prodejem. Pro osvobození od daně je podstatné, kde jste měl bydliště, tedy, kde jste skutečně fyzicky bydlel, zapsaný trvalý pobyt nemá na uvedené osvobození vliv, protože v některých případech můžete mít zapsaný trvalý pobyt na zcela jiné adrese, než kde skutečně bydlíte. Dům byl obyvatelný a dokončený, samotná kolaudace nemá na splnění podmínky osvobození příjmu od daně vliv. V případě pochybností ze strany správce daně budete muset být schopen doložit, že jste v domě skutečně bydlel nejméně po dobu 2 let bezprostředně před jeho prodejem, tuto skutečnost můžete mimo Vašeho čestného prohlášení doložit například svědeckou výpovědí sousedů, poštovních doručovatelů.