1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (1 hlas)

Od ledna 2021 pronajímám byt. Nájemné je 5.500 Kč. Já nepracuji, jsem doma a pobírám příspěvek na péči o osobu blízkou ve výši 19.200 Kč. To je můj jediný příjem. Daň za pronájem budu odvádět na daňovém přiznání za rok 2021? Nikde jsem se nedobrala jak daň vypočítat.

Nájem za rok tedy 12x5.500 = 66.000 Kč a odečtu náklady - buď paušálem 30% - to je tedy 19.800 nebo na základě dokladů z roku 2021. Je nějaká výše, kdy se daň neodvádí? Pokud odečtu od 66.000 - 19.800 dostanu čistý zisk 46.200. To mi tedy nepřipadá jako vysoká částka. Nebo ještě z této částky odvádím daň státu? Děkuji za Vaši odpověď.

ODPOVĚĎ:
Příjem z pronájmu bytu zahrnete do daňového přiznání za rok 2021 (tedy až v roce 2022). Vše co v souvislosti s pronájmem bytu obdržíte od nájemníka je Váš příjem. Postup při výpočtu příjmů a výdajů máte správný. Částka 46.200 Kč je základem daně, ze které se vypočítá 15% daň z příjmů. Daň z příjmů z nájmu bude 6.900 Kč. Vzhledem k tomu, že kromě pronájmu bytu, nemáte žádný jiný zdanitelný příjem, nebudete platit žádnou daň, protože základní sleva na dani na poplatníka za rok 2021 činí 27.840 Kč, daň z příjmů by Vám vyšla 6.900 Kč, po odečtení slevy od vypočítané daně, bude výsledná splatná daň z příjmů po slevě ve výši 0 Kč. Povinnost podat daňové přiznání sice budete mít, ale daň za těchto podmínek platit nebudete.