Lze získat zpět DPH za zboží zakoupené v Polsku k dalšímu prodeji v ČR podnikatelem, který v době nákupu nebyl plátcem DPH? Podnikatel se nyní stal plátcem DPH, ale zůstaly mu zásoby nakoupené vč. polského DPH, a při prodeji těchto zásob musí jako plátce nyní DPH znovu odvést. Je možnost nějak toto řešit? Děkuji za odpověď Olivie.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě to bohužel nebude možné. Nárokovat vrácení DPH zaplacené v Polsku lze po polském správci daně pouze za určitých podmínek. Žadatel musí být plátce DPH v České republice a zároveň nesmí být registrován k DPH v Polsku nebo vyvíjet aktivity, které by vedly k povinné registraci jako plátce DPH v Polsku. Když podnikatel nebyl v ČR registrován jako plátce DPH v době nákupu zboží v Polsku, nebude možné požadovat vrácení DPH zaplacené v Polsku.