Můj přítel vystavil fakturu za zhruba 220.000 Kč za servis harvestoru. Jelikož tato práce byla zajištěna přes známého mého přítele, odeslal vystavenou fakturu přes něj, poněvadž se jedná o německou společnost a známý, přes kterého faktura šla, umí dobře německy a s dotyčným se zná. Peníze stále nepřicházely, a když se o platbu začal známý zajímat, bylo mu řečeno, že faktura byla již zaplacena.

Známý si tedy nechal poslat i potvrzení o platbě - i když se jednalo jen o jakousi fotografii. Na výpise bylo uvedeno cizí číslo účtu. Německá společnost nám tedy zaslala fakturu, kterou obdržela, na které bylo přepsáno číslo účtu mého přítele. Nejspíše jednoduše, v nějakém programu malování, nebo něco podobného. Pan Heydecke, který fa platil, šel tedy na policii podat hlášení. Odeslal nám i potvrzení od policie. Známý nám na to řekl, že to bude řešit s bankou a že taktéž zajde na policii. Je tomu už ale více jak měsíc a stále se nic neděje. Nám jde nyní hlavně o to, abychom měli v pořádku účetnictví. Nevíme, jak nyní situaci řešit. Vystavená faktura byla tedy zaplacena - ale na jiné číslo účtu, takže jsme peníze neobdrželi. Přítel je plátce DPH, a tak nevíme, jak pokračovat, abychom z toho nemuseli platit daň? Jestli to tedy ještě půjde. V příloze zasílám naši original fakturu, poté fakturu, na které bylo změněno číslo účtu a kterou údajně obdržel odběratel, a pak ještě potvrzení z policie, kde byl odběratel problém nahlásit. Děkuji a přeji pěkný den, s pozdravem, Eliška.

ODPOVĚĎ:
Z přiložených faktur je jednoznačně vidět, že někdo, kdo v celém řetězci osob měl fakturu k dispozici nebo se podílel na jejím zpracování, ji neoprávněně pozměnil. Můj osobní názor na pozměnění je ten, že k němu mohlo dojít v nějakém pdf editoru nebo něčem podobném, protože na pozměněné faktuře je adresa poskytovatele uvedená stejným fontem jako na originálu, ale došlo k posunutí v důsledku nezalomení řádku, kde adresa není úplně stejně na 2 řádky jako u původní faktury a číslo účtu už je skutečně přepsané už jiným fontem než u originálu. Navíc podle názvu banky a čísla konta to vypadá, že jde o banku, která poskytuje účet vedený ve Velké Británii, moderní platformu pro správu účtu a působí i v ČR. Možná byste se i vy měli obrátit na policii v ČR. Další postup v této věci je na ogánech činných v trestním řízení.
Z hlediska DPH na základě faktury, kterou jste poslala v příloze, se jedná o poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má sídlo v jiném členském státě EU, místem plnění pro účely DPH je v tomto případě Německo a DPH odvede v Německu příjemce služby (přeshraniční reverse-charge). Navíc faktura je z hlediska DPH správně vystavená, máte tam celkovou cenu za opravu a není zde uvedena DPH, protože místo plnění je v Německu. Takže Váš přítel z uvedeného plnění neplatí v ČR DPH.
Z hlediska daně z příjmů je plnění stále pohledávkou, u fyzické osoby se bude o zdanitelný příjem jednat až dojde k faktické realizaci příjmu peněz.