Potřeboval bych poradit jak spočítat základ daně z příjmů z pronájmu (§ 9) při úmrtí spoluvlastníka nemovitosti. Jsem pověřený správce nemovitosti (bytový dům). Nejsme fyzická ani právnická osoba, nemáme IČO. Běžně ostatním spoluvlastníkům připravuji podklady pro daně z příjmů. 12.10.2019 zemřel jeden spoluvlastník (můj strýc).

1. K datu úmrtí udělám uzávěrku účetnictví. Účtuji podle skutečných příjmů a výdajů. Nevím ale jak s odpisy. Zaúčtovat je do nákladů poměrem k datu úmrtí, či jenom 1/2? Daně uhradí teta.
2. Následně se spočte základ daně od následujícího dne do nabytí právní moci dědictví. Jak opět s odpisy? Bude to v příštím roce. Podává dědic dodatečné přiznání ke dni nabytí dědictví, nebo to sečte s následujícím kalendářním rokem? Jak opět s odpisy? Může si dědic přičíst do nákladů daně zaplacené za zemřelého?
3. Pakliže by se pouze sečetl základ daně za rok 2019 (od data úmrtí) s celým rokem 2020 pro dědice, jak připočítat část roku 2019 ohledně odpisů?
S pozdravem Richard.

ODPOVĚĎ:
Obecně je osoba spravující pozůstalost podle §239b zákona č. 280/2009 Sb. daňového řádu, povinna do 3 měsíců ode dne smrti zůstavitele podat daňové přiznání za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem jeho smrti (tj. za období od 1.1.2019 do 11.10.2019) a daňové přiznání do 30 dnů ode dne skončení řízení o pozůstalosti za část zdaňovacího období, která uplynula do dne předcházejícího dni skončení řízení o pozůstalosti (období od 12.10.2019 do data předcházejího den skončení řízení o pozůstalosti v roce 2020). Daň z příjmů za tato období až do ukončení řízení o dědictví se platí na úkor pozůstalosti, i když daň zaplatí Vaše teta, tak jde stále o daňovou povinnost Vašeho strýce, dědic si tedy nemůže uplatnit jako náklad daň zaplacenou za zemřelého.
Když v příštím roce dojde k nabytí vlastnického práva k nemovitému majetku na dědice, tak dědic si bude za příští rok u daňového odpisu majetku uplatnit podle §26 odstavce 7 písmena b) zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů odpis ve výši 1/2 ročního odpisu, protože k nabytí vlastnického práva dojde v průběhu zdaňovacího období a u něhož bude dědic pokračovat v odpisování a bude ho mít v majetku ke konci příštího zdaňovacího období. Takže zesnulý strýc bude mít za rok 2019 nárok na roční daňový odpis v plné výši. V daňovém přiznání od začátku roku do dne předcházejícího dni úmrtí uplatnit 1/2 ročního odpisu za rok 2019 a v daňovém přiznání ode dne úmrtí do dni předcházejícího skončení řízení o pozůstalosti za zbytek roku 2019 uplatnit druhou 1/2 ročního odpisu a za část období v roce 2020 lze uplatnit u strýce 1/2 ročního odpisu, protože na začátku tohoto období bude mít nemovitost jěště ve svém majetku podle §26 odst. 7 písm. a) zákona o daních z příjmů. V návaznosti na to si bude dědic moct uplatnit druhou 1/2 ročního odpisu za rok 2020, vysvětleno v odpovědi výše. Nelze sečíst základ daně za rok 2019 (od data úmrtí) s celým rokem 2020 pro dědice, důvody vysvětleny v odpovědi výše, protože k ukončení řízení o dědictví dojde v průběhu roku 2020 a do dne předcházejícho ukončení řízení o dědictví se pořád jedná o daňové povinnosti zůstavitele (zemřelého).