Maminka darovala svým dvěma synům tři pozemky, vše rovným dílem. Každý byl tedy vlastník jedné poloviny každého pozemku. Po dohodě se jeden pozemek prodal. Musí se zaplatit daň z příjmu nebo ne. Maminka pozemky vlastnila asi 50 let, synové asi půl roku. Děkuji za odpověď.   Pokud se daň platí tak v jaké výši a jak se vypočítává. Děkuji, Lenka

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
synové v tomto případě bohužel nesplňují časový test pro osvobození příjmu z prodeje nemovitého majetku (doba mezi nabytím vlastnického práva k nemovitým věcem a jejich prodejem nepřesáhla dobu 5 let).
Příjem z prodeje pozemku bude u synů podléhat dani z příjmů fyzických osob. Bude se jednat o příjem spadající do tzv. kategorie ostatních příjmů podle §10 zákona o daních z příjmů. Každý ze synů bude danit 1/2 podle svých spoluvlastnických podílů (tj. každý ze synů podá daňové přiznání, kde uvede svůj podíl na příjmech a výdajích). Příjmem bude cena, za kterou byl pozemek prodán, k tomuto příjmu lze uplatnit výdaj, za kterou byl pozemek prokazatelně nabyt. Protože byl pozemek darován, tak tento nabývací výdaj bude suplovat hodnota, kterou měl pozemek ke dni nabytí podle zákona o oceňování majetku (na základě znaleckého posudku). Jako další daňově uznatelné výdaje lze uznat výdaje prokazatelně vynaložené, které souvisejí s uskutečněním prodeje - např. náklady na odměnu advokátovi za sepsání prodejní smlouvy. Výsledná daň z příjmu z prodeje pozemku se vypočítá následovně: prodejní cena pozemku MÍNUS nabývací cena pozemku (v tomto případě cena podle znaleckého posudku - viz výše) MÍNUS další náklady prokazatelně vynaložené v souvislosti s prodejem = výsledkem je základ daně (tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji), z něj se sazbou daně ve výši 15 % vypočítá výsledná daňová povinnost z prodeje pozemku.
V závislosti na hodnotě pozemku a jeho prodejní ceně se může stát, že výsledná daň vyjde ve výši 0 (v případě, kdy výdaje > příjmy nebo příjmy = výdajům).