Přítel prodává auta. Ročně ve výši např. 180 000 Kč, 45 000 Kč, 20 000 Kč apod. Častky jsou různé. Jaky může mít postih, pokud prokážu nafocené kupní smlouvy aut, které prodává lidem dál? Nevim, jestli daně odvadí, ale zajímá mě, jak se v takovém případě postupuje pokud neodvádí. Tzn. zda jen dostane pokutu od finančního úřadu nebo jde už o trestný čin opakovaného neodvádění daně a hrozí mu i podmíněný trest v rámci trestního řízení.
Děkuji, Lenka.

ODPOVĚĎ:
Trestní postih hrozí v případě, že by docházelo ke krácení na dani ve větším rozsahu, tj. pouze v závažných případech krácení na dani, kdy se pak hovoří již o vysokých částkách. Tady by pak v základu hrozil trest odnětí svobody v délce 6 měsíců až tři léta, popř. zákaz činnosti, alternativně také třeba právě podmíněný trest odnětí svobody. Jinak samozřejmě, jak uvádíte, hrozí postih ze strany finančního úřadu.