1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (1 hlas)

Prosím o radu, jestli mám platit daň z příjmu nebo spíš, jestli musím podat daňové přiznání, když jsem dostala dividendy z akcií Erste bank, akcie vlastním od května 2022. Jedná se o dividendy v hodnotě jen 863 Kč. Mám informace, že musím podat přiznání vždy, když se jedná o zahraniční akcie a banka mi má vystavit potvrzení pro finanční úřad, ale v bance mi řekl pán za přepážkou, že tak malá částka se nemusí přiznávat a žádné potvrzení nedávají.

Na internetu jsem četla, že se má doplácet, protože v Rakousku strhnou daň 27,5 %, ale u nás FÚ uzná jen 10 %, takže musím doplatit 5 %. Jak to vlastně je, nevěděla jsem, že s tím bude takový problém. Chtěla jsem akcie ještě loni (2022) prodat, ale jejich cena tak klesla, že se to nevyplatilo. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pouze z tohoto důvodu z ohledem na výši příjmu nemusíte daňové přiznání podávat. Ano, je pravda, že v případě dividend vyplacených ze zahraničí oproti dividendám z českých akcií, musíte podat daňové přiznání a tento příjem přiznat, ale vzhledem k existenci limitu pro nepodání daňového přiznání, nemusíte daňové přiznání vůbec podávat, tím pádem nebudete muset tento příjem přiznávat. Na základě ustanovení § 38g odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, nemáte povinnost podávat daňové přiznání, pokud celkové Vaše zdanitelné příjmy za rok 2022 nepřesáhly 20.000 Kč (od roku 2023 se tento limit zvyšuje na 50.000 Kč) ; nebo podle § 38g odst. 2, pokud máte příjmy pouze z jednoho zaměstnání zároveň a máte další zdanitelné příjmy nepřesahující dohromady 6.000 Kč za rok 2022, tak nemáte povinnost podat daňové přiznání (tento limit se od roku 2023 zvyšuje na 20.000 Kč). Takže na základě výše uvedeného, pouze z důvodu přijetí dividend z Rakouska v hodnotě 863 Kč, nemáte povinnost podat daňové přiznání. Takže nemusíte podávat daňové přiznání a není potřeba tuto věc dále jakkoliv řešit.