1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Jaký je přesný postup pro podání daňového přiznání za rok 2022, pokud jsem pracovala u zaměstnavatele pouze jedenáct měsíců (leden - listopad). V prosinci 2022 jsem nebyla vedena na úřadu práce, tudíž nemám žádné potvrzení. Je to problém a pokud ano, jak je možné jej vyřešit? Děkuji za odpověď. Božena.

ODPOVĚĎ:
Pokud jste měla v roce 2022 pouze jednoho zaměstnavatele, tak podle zákona o daních z příjmu nemáte povinnost podávat daňové přiznání, ale doporučuji Vám ho podat z toho důvodu, že Vám může vzniknout vratka na dani minimálně ve výši 2.570 Kč (jde o měsíční základní slevu na dani na poplatníka daně z příjmů fyzických osob za prosinec, kdy jste nepracovala, na tuto slevu máte nárok za celý rok a v zaměstnání se uplatňuje měsíčně, takže v daňovém přiznání se uplatní celá sleva a tím pádem Vám může vzniknout přeplatek na dani, tudíž sleva na dani ve výši 2.570 Kč nebyla uplatněna a na její uplatnění máte nárok). Pro podání daňového přiznání potřebujete od zaměstnavatele, aby Vám vystavil Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za rok 2022, na základě kterého vyplníte daňové přiznání (je možné použít zjednodušenou verzi daňového přiznání pro poplatníky, kteří mají pouze příjmy ze závislé činnosti) a Potvrzení o zdanitelných příjmech přiložíte jako přílohu daňového přiznání, potom ještě vyplníte žádost o vrácením přeplatku (žádost je součástí daňového přiznání). Do 3. dubna podáte daňové přiznání na místně příslušném finančím úřadě podle Vašeho trvalého bydliště v papírové podobě, případně až do 2. května, pokud daňové přiznání podáte elektronicky. Do 30 dní po uplynutí termínu pro podání daňového přiznání obdržíte přeplatek na dani. Potvrzení z úřadu práce o tom, že jste nebyla v prosinci 2022 zaměstnaná nepotřebujete, pokud by finanční úřad chtěl informace o tom, zda jste v prosinci pracovala nebo byla nezaměstnaná, tak pak stačí dodat Vaše prohlášení, že jste v prosinci neměla žádný příjem. Pouze pokud jste nebyla vedena na úřadu práce, tak jste měla povinnost si sama platit zdravotní pojištění jako tzv. OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů).