Počet stránek ve webu: 40.457

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chystám se založit webové stránky, na kterých chci nabízet hudební nahrávky ke stažení za poplatek. Nebude se jednat o klasický eshop, ale o webové stránky, na kterých bude napsáno něco ve smyslu: "pokud máte zájem o nahrávku této skladby, prosím kontaktujte mě emailem, služba je zpoplatněna".

Další komunikace mezi mnou a potencionálním zákazníkem by probíhala formou emailu (nedocházelo by k fyzickému prodeji zboží). Zajímalo by mě, zda je toto proveditelné, zda mohu informaci o zpoplatnění služby napsat na internet, přesto že nemám živnostenský list. Pokud by dále došlo k "nákupu", je mi jasné, že už živnostenský list mít musím, ale nevím si rady, zda je nutné mít všechny náležitosti, které musí splňovat klasický eshop (např. vystavovat faktury, cenu služeb a další náležité informace). Ráda bych ještě dodala, že mi primárně nejde o výdělek, ale spíš o jakousi moji reklamu a drobný přivýdělek (především za účelem zaplatit poplatky spojené s tímto vším), proto to nechci primárně koncipovat jako eshop. Děkuji za odpověď, Vanda.

 

ODPOVĚĎ:
Pro podnikání je typické to, že není jeho podmínkou dosažení zisku, tj. podnikáte, i pokud zisk fakticky negenerujete, ale nabízíte služby/zboží. Tudíž byste potřebovala živnostenské oprávnění (a musela byste plnit s tím spojené povinnosti, vystavování faktur, danění, apod.). Je také jedno, jestli přímo na internetových stránkách umožníte stahovat nahrávku nebo až po komunikaci emailem. Zde z pohledu práva není příliš rozdílů.