1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Jsem vlastníkem nemovitosti. Bývalý manžel má břemeno na dožití. Myslím, že dělá věci, které samovolně nemůže, ovlivňuje to moji existenci i myslím, že může ohrožovat nemovitost, kterou vlastním. Neposkytuje podklady k nemovitosti. Také léta omezuje moje práva v užívání movitých věcí. Jak je možné se bránit proti tomu a jak ochránit sama sebe?

ODPOVĚĎ:
Pokud se věc jeví tak, že bývalý manžel situace zneužívá, mohla byste se i soudně domáhat zrušení věcného břemene. Musela byste ale prokázat, že se skutečně jedná hrubě, nemovitost poškozuje, apod... Důkazní břemeno prokázání jeho nevhodného chování by leželo na Vás. Nicméně s věcným břemenem se samozřejmě pojí i jeho povinnost o nemovitost adekvátně pečovat a podílet se i finančně na úpravách. I to by pak mohlo být důvodem zrušení, pokud by tak nečinila.