Manžel vlastní 1/ 2 nemovitosti (nebydlíme tam) a rodiče mu chtějí darovat druhou 1/2, ale chtějí služebnost k celému domu. Je to velký dům, který se dá rozdělit. Mohlo by se tedy uvést, že rodiče budou mít služebnost pouze na 2. patro a spoluužívání na vstup, garáž, sklep a půdu? Jedná se nám o to, že pokud bychom v domě potřebovali bydlet (v 1. patře) a oni měli služebnost na celý dům, tak vlastně nemůžeme. Co znamená výlučné a nevýlučné užívání nemovitosti?

ODPOVĚĎ:

Služebnost doživotního užívání můžete zřídit rovněž jen k jedné bytové jednotce v domě, ale musí být ve smlouvě o zřízení služebnosti dostatečně specifikována, tedy polohou, rozlohou, velikostí, atd. Nevýlučné užívání, tento pojem zákon výslovně neuvádí, nicméně se jedná o situace, kdy může prostor užívat i někdo jiný. Výlučné užívání znamená, že nemůže být rušeno nikým jiným než užíváno oprávněným ze služebnosti.