Vlastním dům, ve kterém bydlím 2009-2019 se svým partnerem (nejsme manželé). Mám dva syny. Chtěla bych, aby v případě mého úmrtí mohl můj partner dožít v 1. patře domu (náš současný byt) do konce jeho života. Mám zřídit na tento byt věcné břemeno nebo služebnost? Jaký je vlastně rozdíl mezi věcným břemenem a služebností? A obojí se vkládá do katastru nemovitostí ČR, tedy KN? Děkuji Iva.

ODPOVĚĎ:
Dle současné právní úpravy se věcná břemena dělí na služebnosti a reálná břemeno. Mezi služebností a věcným břemenem tedy není žádný rozdíl, služebnost je podkategorií věcného břemene. Zřízení doživotního užívání je věcným břemenem - služebností a vkládá se do katastru nemovitostí. Smlouvu tedy můžete nazvat smlouvou o zřízení věcného břemene doživotního užívání nebo smlouvou o zřízení služebnosti doživotního užívání. Je to to stejné.