Lze převést věcné břemeno (služebnost, doživotní užívání) na novou nemovitost z důvodu že ta původní nemovitost zanikne, bude zbourána, abych nemusel vyplácet finanční náhradu za zrušení VB.   Děkuji, Olga

ODPOVĚĎ:
Nezmiňujete, o jakou konkrétní služebnost jde. Občanský zákoník totiž uznává hned několik druhů věcného břemene. Proto se pokusím odpovědět jen velmi obecně: pokud je věcné břemeno vázáno na existenci nemovitosti v podobě stavby, pak se zánikem této stavby zaniká i věcné břemeno k této stavbě. Pokud na témže místě vznikne stavba nová, tak je možné, že i k této nové stavbě bude nutné nechat zřídit věcné břemeno.