Uvažuji o výměně svého pozemku za pozemek vlastněný městem (chtějí na mém pozemku stavět cyklostezku). Zástupci města tvrdí, že to nejde, protože je na jejich pozemku smlouva s osobou a to na dobu neurčitou. Je to možné? Je opravdu smlouva na dobu neurčitou nevypověditelná?

ODPOVĚĎ:
Jakákoliv smlouva, pokud není výslovně sjednán zákaz zcizení, nemá vliv na možnost převést vlastnictví na jinou osobu. Ale spíše si myslím, jestli se nejedná o situaci, kdy na pozemku města vlastní jiná osoba nějakou stavbu. Tam by tato osoba měla předkupní právo. Ovšem pokud by ho nechtěla zrealizovat, pak by nic nebránilo směně pozemku. A pokud jde o smlouvu na dobu neurčitou, tak je samozřejmě zásadní, co bylo ve smlouvě sjednáno o jejím ukončení, pokud nebylo sjednáno nic, pak je třeba se řídit zákonem, kde je vždy stanoveno, jak lze smluvní vztah ukončit.