Bydlím v družstevním bytě a družstvo má do konce roku nabídnout byt do osobního vlastnictví. Jedná se prý o bezúplatný převod, co to vlastně znamená? Z čeho se stanoví daň z převodu nemovitosti (z jaké ceny)? Je v dnešní době mít lepší byt v osobním vlastnictví nebo zůstat v družstevním? Jaké pak vyplývají povinnosti žití v osobním vlastnictví a čeho je dobré se v případě převodu bytu vyvarovat, nač si dát ve smlouvě pozor? Děkuji moc, Magda

ODPOVĚĎ:
Takovýto převod bude muset obsahovat odhad ceny znalcem, ze kterého se stanoví daň.

VÝHODY A NEVÝHODY OSOBNÍHO VLASTNICTVÍ
Pokud jde o výhody OV, tak je takový byt Váš, můžete ho darovat, prodat, zatížit hypotékou. Sama se rozhodnete, jaké rekonstrukce budete provádět. V případě dědění je to výhoda, neboť může byt zdědit více osob (např. Vašich dětí).

VÝHODY A NEVÝHODY PODÍLU V DRUŽSTVU A DRUŽSTEVNÍHO BYTU
Družstevní byt není Váš, ale je družstva. Vy pouze vlastníte podíl, na který připadá konkrétní bytová jednotka. V krajních případech můžete o tento byt přijít – můžete být i vyloučena z družstva (i když za náhradu). Pokud družstvo odsouhlasí např. výměnu oken, kterou z jakýchkoli důvodů nechcete, musíte se podřídit.
Společný nájem v družstevním bytě je možný pouze mezi manželi. Na druhou stranu za Vás družstvo vyřídí všechny dokumenty, veškeré opravy se řeší z fondu oprav.
Ve smlouvě se v každém případě vyhněte slovům „jak stojí a leží“, neboť se tímto převodce zbavuje případné odpovědnosti za škodu. Stanovte ve smlouvě, kdo zajistí změnu na katastrálním úřadě a nechte do smlouvy vložit, že Vaše bytová jednotka není zatížena žádným zástavním právem apod.