V stredu 25.1.2023 svokor nechtiac zrazil psa pri zabáčaní na parkovisko v Prahe na Karlovom náměstí. Auto hneď zastavil a k nehode zavolal syna, mojho manžela, nakoľko nehovorí plynule česky, aby sa nehoda doriešila. Pri nehode ešte bola nejaká slečna, najprv si manžel myslel, že je to majiteľka, pretože si na neho pýtala kontakt, ktorý jej samozrejme dal, aby sa mohli ďalej skontaktovať ohľadom psa, no nakoniec zistil, že to majiteľka ani nebola.

Majiteľka sedela na múriku. Po nejakej chvíli bola zavolaná veterinárna ambulancia a psa odviezli. Manžel ešte večer volal majiteľke ako to dopadlo a bohužiaľ pes zrážku neprežil a zomrel (vbehol pod kolesá a auto ho prešlo). Následne majiteľke ponúkol aspoň nejakú finančnú kompenzáciu za účet od veterinára, ale až do nedeľného večera s ním ďalej nekomunikovala. V nedeľu mu majiteľka začala posielať správy, aby sa stretli a doriešili to, ale manžel neodpovedal, pretože bol víkend a chcel to riešiť cez týždeň. V pondelok mu od rána vyvolávala tá slečna, ktorej dal svoj kontakt, a majiteľka a keď nedvíhal, pretože mal pracovné meetingy, tak mu začali zasielať správy typu, že ho dajú na políciu, ak poplatky nezaplatí a že si vybral veľmi zlú cestu takto s nimi nekomunikovať, začali sa mu vyhrážať, že ho udajú na policiu, aby prešetrili ich víza a veci podobné (obidvaja tu žijú niekoľko rokov a majú trvalé pobyty) a že majú video identifikačného čísla vozidla (čo je úplne v poriadku, nakoľko z miesta nehody nikto neodišiel) a aj video ako jej manžel dával kontakt na seba namiesto svokra (čo bolo za účelom lepšej komunikácie a nie kvoli tomu, že by nemal platné doklady). Majiteľka ho tak isto nútila, aby sa streli u nej doma a doriešili túto situáciu napriek tomu, že jej niekoľko krát po telefóne povedal, aby mu poslala účet od veterinára, ale že sa s ňou osobne stretávať určite nebude, pretože mu to prišlo zvláštne a nepríjemné, že ten problém vlastne absolútne nerieši a len ho núti sa s ňu stretnúť (a pokiaľ sa stretnúť nechcel, tak začali prichádzať výhražné správy). V pondelok večer už teda konečne zaslala mail, v ktorom od nás žiada, aby sme im preplatili celú zdravotnú starostlivosť o zviera (cca 9.000 Kč) a ešte k tomu 12.000 Kč za čistokrvného psa (kompenzácia za starého alebo kúpa nového, nevieme). Na email sme zatiaľ neodpovedali, pretože ich komunikácia a prístup je naozaj veľmi zvláštny, ale nevieme ako sa ďalej pohnúť. Na miesto nehody nebola privolaná polícia a na mieste ostal ako svokor, tak aj manžel do konca až kým psa neodviezla ambulancia. Manžel tvrdí, že pes na vodítku nebol a slečna, ktorá tam len náhodou bola a dnes (23.02.2023) posielala nemilé správy manželovi, tvrdí, že pes na vodítku bol. Ďalšia slečna, ktorá išla okolo vraj tiež povedala majiteľko, že ho mala mať pri sebe na vodítku (v tomto prípade by sa museli pozreť kamery). Obraciam sa teda na Vás s radou ako v tomto prípade pokračovať, ako reagovať na takéto výhražné správy a kto je v práve - svokor zabáčal z hlavnej cesty doprava na parkovisko, takže ani cez chodník nepreletel, ani odtade neodišiel a bohužiaľ nešťastnou náhodou sa mu dostal pod kolesá pes, ktorý teda nevieme na 100% či na vodítku bol alebo nie. Na miesto teda polícia zavolaná nebola a máme len dokument o stave psa. Je vina na našej strane a je potrebné preplatenie celej čiastky? Manžel sa hneď ponúkol, že by aspoň niečo vykompenzoval, ale komunikácia s nimi je naozaj šialená a nevieme ako túto situáciu ďalej riešiť. Veľmi pekne vopred ďakujem za info ako je túto situáciu potrebné riešiť a prajem Vám pekný deň, Alice.

ODPOVĚĎ:
V případě, že pes nebyl na vodítku, jde veškerá škoda na účet vlastníka psa/držitele psa. Pokud by na vodítku, pak by toto šlo pravděpodobně za Vámi (v případě, že by se prokázalo, že na vodítku byl, ale držitel psa nedával dostatečný pozor a umožnil psovi v podstatě volný pohyb, bylo by pak jedno, že byl na vodítku).
Jestliže máte zájem řešit celou záležitost smírnou cestou a již bylo z Vaší strany navrhnuto, že budete kompenzovat škodu (v nějaké výši), doporučuji se písemně obrátit na majitelku s tím, že máte za to, že pes nebyl na vodítku a nebyl pod dostatečným dohledem jeho držitele, nicméně máte zájem na řešení celé záležitost smírnou cestou a navrhujete částečnou kompenzaci nákladů.
Doporučuji komunikovat výhradně v písemné podobě.