Bydlím v panelovém bytě. Nade mnou vlastní byt pan Novák, který byt pronajímá. Jeho nájemník mě 6.6. vytopil vodou. V kuchyni mám velké žluté fleky na stropě. V koupelně mi tekla voda z lustru. Na zdi mám špinavé čáry a na stropě dlouhý žlutý flek asi 1,5 m a široký 15 cm. Na WC mám zničené dvířka ke stupačkám, které jsou ze dřeva.

Dřevo je místy napuchlé a nejdou zavřít dvířka. Mám zhotovenou rekonstrukci z roku 2016 (3 roky zpět). Třeba jen dvířka stály 3 000 Kč. Stupačky - zrezavěly trubky - kolena od vody. Byla jsem vytopená 2x. Poprvé to majitel vůbec neřešil. Já a majitel bytu nade mnou nejsme pojištěni. Majitel bytu není ochoten mi škody zaplatit. Zajímalo by mě, zda jsem povinna přijmout nápravu vymalování jeho nájemníkem, když si to já nepřeji a nemám k němu žádnou důvěru.
Jeho nájemník při vytopení byl na mě sprostý, že ho budím jen pro to, že mi teče ze stropu voda. V té době jsem to zjistila v 5 hodin ráno tak jsem na něho zvonila.
Majitel bytu má ještě staré bytové jádro jen za vanu vyměnil sprchový kout. Vodař, který zjištoval závadu prohlásil, že nic nenašel a že si mají zasilikonovat sprchový kout, že zřejmě teklo ze sprchového koutu.
Prosím o informaci, když bych to dala k soudu, zda mám nárok na vyplacení odškodného. Předem děkuji. Jana

ODPOVĚĎ:
Nárok na kompenzaci jistě máte. Nechte si na stav poškození Vašeho bytu vyhotovit znalecký posudek, jelikož to bude pro případné soudní řízení vhodný důkaz.