Přišel mi trestní příkaz k uhrazení peněžitého trestu 20.000 Kč a náhradě škody poškozenému 2.000 Kč, budu muset po uhrazení ještě něco platit? Poškozený tvrdí, že částka není konečná a že 2.000 Kč jsou jen náklady za lékaře. Děkuji, Erik.

ODPOVĚĎ:
Trestní příkaz může uložit povinnost nahradit škodu, která vznikla trestným činem. Může také takový nárok zamítnout a odkázat poškozeného, aby se tohoto nároku domáhal před civilním soudem. Je tak tomu z toho důvodu, že trestní řízení má primárně řešit, zda došlo ke spáchání trestného činu a pokud ano, tak má být pachateli uložen trest.
Náhrada škody je v trestním řízení řešena v omezeném rozsahu, je tak tedy možné, aby se poškozený domáhat před civilním soudem náhrady škody.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Náhrada škody v trestním řízení a u civilního soudu - rozdíl