Potřebuji opravit můj dům, mám opadanou omítku. Zeď je ale na sousedově pozemku a ten mne kvůli ne zrovna nejlepším sousedským vztahům na jeho pozemek nechce pustit. Co mohu dělat? Emil

ODPOVĚĎ:
Můžete po nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutné míře vstupovat na sousední pozemek za účelem údržby své nemovitosti. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že právo vstupu na sousední pozemek skutečně lze vyčerpat pouze po dobu nezbytně nutnou, nelze ho nijak prodlužovat, a pokud např. způsobíte na sousedním pozemku svým vstupem nějakou škodu, budete povinen ji nahradit.

Pokud Vám soused odmítá dovolit vstup, můžete se obrátit buď na obecní úřad, případně není vyloučeno ani to, aby se obrátil s příslušnou občansko právní žalobou na soud.