Rád bych se zeptal, zda bude generální plná moc z roku 2013 platná i v případě, kdy si zmocněnec změní příjmení (např. při svatbě)? Rodné číslo zůstává samozřejmě stejné. Musí se s plnou mocí přikládat i matriční dokument o uzavření manželství, anebo subjekt nemá právo toto vyžadovat? Děkuji, Zdeněk

ODPOVĚĎ:
Pokud se změní příjmení, bude třeba s plnou mocí doložit i oddací list. Na razítku ověření podpisu totiž rodné číslo není, takže subjekt, kterému budete plnou moc předkládat, nemá jak zjistit, že se stále jedná o stejného člověka, kterého zastupujete. Takže pokud budete osobu platně zastupovat, musíte mít buď plnou moc s novým jménem nebo doložíte oddací list společně s plnou mocí.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Generální plná moc a změna příjmení po svatbě - platnost, je nutné doložit oddací list?