Otec se rozhodl darovat svůj podíl nemovitosti dceři. Sám je zadlužen za platby energií, vše již v domě bylo odpojeno. Přenáší se nějak vzniklé závazky na obdarovaného? Je bezpečné dar přijmout nebo půjdou pak případné exekuce za obdarovanou? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Za situace, kdy je osoba zadlužená, nesmí se bez protiplnění svého majetku vzdát, protože tím krátí věřitele. Pokud už je na podílu na nemovitosti zapsána exekuce v katastru nemovitostí, tak ani podíl přepsat nepůjde. Pokud tam ještě exekuce není a přepis na katastru se povede, věřitelé se mohou domáhat neplatnosti darovací smlouvy a pokud nebude dluh uhrazen, tak se neplatnosti domůžou úspěšně. Z tohoto důvodu bych nedoporučovala situaci darem řešit, protože z toho plynou jen zbytečné problémy. Je třeba dluhy uhradit a teprve poté provést převod.