Po 2 ročnom vzťahu s priateľom sme sa rozišli. Dlží mi ale nemalé peniaze v rozsahu viac ako 100.000 Kč. Bohužiaľ ústna dohoda nestačí, potrebovala by som istotu, že sa mi všetko vrátí spať. Ak by sme spísali pisomnú dohodu, bude povinný mi peniaze vracať, ako by som v tomto prípade mala postupovat?

Existuje oficialny dokument na nieco podobne? Zaroven pritel je v exekucii, pomoze nejaky dokument ak by nebude moct peniaze vracat? Dakujem Nina.

ODPOVĚĎ:
V daném případě byste měli sepsat dohodu o uznání závazku a splátkách dluhu. Taková dohoda je pak důležitým důkazem a na prokázání dluhu stačí. Navíc podpisem dohody započne běžet desetiletá promlčecí lhůta. Uznání závazku by mělo obsahovat identifikaci smluvních stran, výši dlužné částky, důvod jejího vzniku, lhůtu splatnosti, podpis a datum.