1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Kamarád je opatrovníkem jeho otce. Otec má dluhy z předchozího podnikání, které se hradí z invalidního důchodu. Je jasné, že po otci zůstanou dluhy, které přejdou do dědictví a kamarád se obává, aby dluhy nepadly na něj jako opatrovníka.

Někde zaslechl, že se musí sepsat notářský zápis o jeho vzdání se dědictví. Mohu poprosit o informaci, co musí kamarád udělat, aby na něj dluhy nepřešly? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Dluhy na opatrovníka nikdy nepřechází, toho není třeba se obávat. V rámci dědického řízení, pokud bude zjištěno, že má otec více dluhů než aktiv, doporučuji dědictví odmítnout, neboť kamarád je nejen opatrovník, ale především syn, takže bude dědicem. Pokud by nebyl důvod pro odmítnutí, nechť pozůstalí nechají sepsat tzv. výhradu soupisu pozůstalosti a v tom případě by za dluhy otce ručili pouze do výše nabytého dědictví.