Od r. 2017 si hradil schválenou insolvenci. OSVČ nyní s přerušenou živností, vesměs dluhy z podnikání. Nyní měl bohužel v prosinci 2019 velmi vážný úraz páteře s poraněním míchy a je v dlouhodobé péči lékařů cele ochrnutý. Žádala jsem jeho jménem na základě generální plné moci o přerušení, či úplné zastavení insolvence.

Bylo mi odpovězeno, že přerušení nelze a jedinou možností je žádost o zastavení insolvence a zrušení řízení. Dotaz zní, co se bude dít dál? Budou obnoveny stávající dluhy, exekuce na případný ID apod. ? Jak se dá v tomto případě postupovat. Musím se postarat o nás o oba (nájem domu apod.), dluh za něj nejsem schopna hradit. Budu ráda, když nám udržím bydlení. Velice vám děkuji za radu.

ODPOVĚĎ:
Je zde více možností - podat žádost o snížení splátky pod zákonnou povinnou 30% hranici (je na úvaze soudu). Dále vypočítat minimální splátku tak, aby bylo hrazeno na minimálních povinných 30 % s tím, že to za partnera bude hradit dárce. Případně zjistit výši ID, zda by vycházela splátka na 30% z něj.
Pokud požádáte o zrušení oddlužení, popř. bude zrušeno na návrh správce z důvodu neplnění splátek, vymáhání exekucí budou pokračovat vhledem k tomu, že už nebudou přerušeny insolvenčním řízením.
Doporučuji obrátit se na advokáta, popř. na bezplatnou právní poradnu, jejichž seznam najdete na sako.justice.cz ve vašem kraji