S mojí bývalou kamarádkou jsme od 2011 do 4/2015 včetně sdílely byt. Nájemní smlouva byla psána na mě, ona posílala svou část nájmu na můj účet, ze kterého pak společně s mou částí odcházel celý nájem pronajímateli. 2014-2015 posílala nájem nepravidelně, čímž mi vznikl dluh 40.000 Kč.

Dluh jsem jí vyčíslila a opakovaně zaslala mailem, ona mi jej v mailové komunikaci potvrdila a 6/2015 mi zaslala částečnou platbu 13.000 Kč na účet s tím, že víc momentálně nemá. Od té doby nekomunikuje, na upomínky mailem nereaguje a dokonce si zablokovala mé telefonní číslo. Maily a výpis z účtu mohu doložit. Lze částečnou úhradu dluhu v tomto případě považovat za konkludentní uznání dluhu, čímž se promlčecí doba zvyšuje na 10 let a uspěla bych s tím v případě žaloby u soudu? Co všechno je nutné v tomto případě doložit? Maily a výpisy z účtu doložit mohu, nějakou formu podnájemní smlouvy nebo podepsanou Dohodu o uznání dluhu nemám. Může mi též u soudu nějak pomoct skutečnost, že na mé výzvy nereaguje a odmítá se mnou komunikovat? Mohu po ní případně požadovat úroky z dlužné částky, náhradu škody nebo nějakou jinou formu kompenzace za dlouhodobé nesplácení dluhu? Poradíte mi na jakou právní kancelář či inkasní agenturu bych se měla v této věci nejlépe obrátit? Děkuji předem za odpověď a Váš čas! S přáním pěkného dne Zuzana.

ODPOVĚĎ:
V daném případě bych doporučila obrátit se na advokáta, jejichž seznam najdete na www.advokatikomora.cz a prokonzultovat s ním věc minimálně na jednorázové schůzce. Jako důkaz stačí všechny listiny, které jste uvedla, částka 13.000 Kč, kterou uhradila, lze chápat jako konkludentní uznání dluhu, ovšem i tak bych doporučila žalovat u soudu v obecné tříleté promlčecí lhůtě. Kromě úhrady dluhu můžete požadovat úrok z prodlení, který v současné době činí 10% ročně a můžete také požadovat náhradu nákladů, které jste vynaložila za právní zastoupení ve věci.