Před rokem a půl jsem jel v olomoucké tramvaji „načerno,“ dopravní podnik mne tehdy informoval, že mám uhradit dluh. To jsem ale neudělal. Slyšel jsem, že za rok se dluh promlčí, je to pravda? Mojmír

ODPOVĚĎ:
Dokud se o pohledávky z jízd "načerno" soudily pouze městské dopravní podniky, nestávalo se, že by žaloby byly z jejich strany podávány po jednoroční lhůtě uvedené v § 108 občanského zákoníku, který doslova říká, že práva z přepravy se promlčují za jeden rok s výjimkou práv nahradit škodu z přepravy osob. Dopravní podniky však stále častěji svá práva vůči černým pasažérům postupují společnostem, které se specializují na vymáhání závazků.

Tyto firmy zkoušejí vysoudit co nejvíce, a proto podávají žaloby i po uplynutí jednoroční lhůty. Jak může dopadnout případný soudní spor lze jen těžko odhadnout, každopádně obhájce by měl ve vašem případně namítnout, že je věc již promlčená. Snad ještě lepší než jít k soudu by bylo lepší dluh uhradit. Je to menší zlo. Pokud byste totiž u soudu z nějakého důvodu prohrál, budete nucen uhradit dluh a jak vašeho právníka, tak advokáta protistrany a to by se vám určitě nevyplatilo.

Související článek s podrobnějšími informace: