1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (1 hlas)
Dobrý den. Dostala jsem upomínku od jedné firmy, že mám uhradit neuhrazenou fakturu. Ta je však stará již 4 a půl roku. Musím tuto fakturu uhradit nebo je už promlčená? Jana.

ODPOVĚĎ:
Záleží v tuto chvíli spíše na Vaší slušnosti. Ze zákona je daná doba, po které už na vás v podstatě nikdo nic nemůže vymáhat a to 3 roky. Ta začala plynout ode dne splatnosti této faktury.

Důležité u promlčecí lhůty není ani to, jestli jste během této doby dostávala nějaké upomínky o nezaplacení. Pokud jste 4,5 roku dokázala i přes event. upomínky neplatit a dodavatel nebo poskytovatele služeb na vás nepodal u soudu žalobu, dá se mluvit o promlčené pohledávce. Ovšem neplatí to vždy. Např. dlužné pojistné se promlčuje až za 5 let ode dne splatnosti. Pokud byste se dostala kvůli neuhrazení k soudu a podala námitku promlčení, zřejmě by soud Vaši námitku vyslyšel.