Řešíme s manželem dědictví po zemřelé mamince. Našli jsme hotovost 1.200.000 Kč. Nevíme zda ji vzít už na první schůzku s notářem (zatím se neozval) nebo zatím jen uschovat. Dále se obáváme toho, že manželova sestra nás bude napadat, že bylo hotovosti určitě více. Jak se toto běžně řeší? Stačí manželovo prohlášení (vypravitel) o výše nalezené hotovosti a toto je pro notáře jednoznačné?? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Hotovost bych zatím uschoval a na její existenci upozornil notáře při prvním jednání. Manželova sestra může výši hotovosti namítat, ale bude to ona, kdo bude muset případně v dědictví nějak prokázat, že hotovosti bylo více (troufám si tvrdit, že to bude velmi obtížné). Notář zahrne hotovost do aktiv dědictví a následně o nich rozhodne v dědickém usnesení.