Můj dotaz se týká dědického řízení. Den před úmrtím mého otce převedla jeho manželka (zároveň disponentka účtu) z jeho osobního účtu částku 1.000.000 Kč na svůj bankovní účet, zatímco můj otec byl u nás doma již neschopný řádné komunikace (vlastním potvrzení z nemocnice ohledně jeho zdravotního stavu).

Bude tato částka automaticky zahrnuta v dědickém řízení jako součást SJM, a tudíž polovina této částky rozdělena mezi všechny dědice stejným dílem? Pokud ne, je v tomto případě možnost podat žalobu za obohacení se na dědici? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne Eva.

ODPOVĚĎ:
V prvé řadě bude potřeba vypořádat SJM a následně dědictví.
Během vypořádání SJM soud rozhodne o majetku v SJM, kam patří i finance na běžných účtech, a určí, které prostředky a majetek náleží zemřelému manželi. Tento majetek jde dále do dědického řízení a pozůstalost se vypořádá.
Během vypořádávání SJM nemá velkého smyslu nikterak brojit proti proběhlé transakci. To však neplatí v řízení dědickém.
Pokud byl Váš otec omezen ve svéprávnosti ohledně takových transakcí a neexistuje účelu ani důvodu, proč by měl takto převádět finanční prostředky (v rámci SJM), můžete podat žaloba na neplatnost právního jednání. Bývá však zvykem, že v případě omezené svéprávnosti se opatrovníkem omezeného ve svéprávnosti stává jeho manžel. Tam by byl prostor omezený.