Rodiče před cca 2003 darovali byt, ve kterém žili jako rodina po 30 let mému bratru a odstěhovali se do rodinného domu, který zdědila má matka po svých rodičích. Matka má dům napsaný stále jen na sebe a podle mého názoru by bylo nejlepší vypořádat majetek ještě za života rodičů, tak abychom předešli případným komplikacím po smrti jednoho z nich.

Mám otázku ohledně ohodnocení majetku resp. bytu a domu - současná cena versus cena před 20 lety a také ohledně zohlednění výnosu, který můj bratr získal tím, že byt dostal již před 20 lety. Myslím tím výhodu, že si bratr nemusel vzít hypotéku na koupi bytu/ domu před 20 lety, což v mém případě bylo nutné, tak abych mohla bydlet a tím mu vznikla výhoda a za těch 20 let mohl našetřit již na část bytu nebo na byt nový. Je možné tuto výhodu započítat do případného vypořádání a přičíst ji k hodnotě bytu, který má bratr již ve vlastnictví? Děkuji za odpověď. Zoe.

ODPOVĚĎ:
Ohledně "výhody", kterou popisujete v dotazu hovoří judikatura v tom smyslu, že pokud byl majetek, který by jinak náležel do pozůstalosti, zcizen (darován) alespoň 3 roky před smrtí zůstavitele, nelze kontraktaci napadnout. Judikatura však nehovoří o tom, jak se postavit k majetku, který by byl nepominutelným dědictvím dětí ve vztahu k rodičům a jeho ocenění v řízení o pozůstalosti.
Obávám se, že tento dotaz bude schopen zodpovědět až soudní komisař či přímo soud.