Mohu někde zjistit, zda rodiče sepsali závěť? Mohou si to oni sami někde ověřit, pokud si to již nepamatují? Mohu napsat závěť, že žádnou závěť nezanechávám = dělení dle zákona? Děkuji za odpověď. Albert.

ODPOVĚĎ:
Všechny závěti jsou zavedeny v Centrální evidenci závětí. Tato evidence ale není veřejný seznam a mají do ní přístup pouze notáři, kteří v okamžiku úmrtí prověřují z úřední povinnosti, zda zemřelý nějakou závěť sepsal a kde je uložena. Dle mého názoru do této evidence nelze nahlížet, pokud není osoba zemřelá, ale doporučila bych kontaktovat jakéhokoliv notáře, zda je možnost přes něj učinit dotaz, pravděpodobně zpoplatněný, zda by učinil dotaz na Centrální evidenci závětí i za života sepisovatele závěti. Listina, kterou uvedete, že závěť nezanecháváte, není závětí, takže tato listina do Centrální evidence závětí zavedena nebude.