Jsem jediný dědic bytu v OV. Mohu během dědického řízení byt pronajmout, protože se musí dál platit a já dva byty těžko zvládnu? Jsem samoživitelka. Pokud to udělám, i když se to nesmí, a čekat na rozhodnutí soudu je časově nepřijatelné, co se může stát a jak na to že tam někdo bydlí mohou přijít? Děkuji Marie.

ODPOVĚĎ:

Jelikož se v okamžiku, kdy nabude právní moci usnesení o ukončení dědictví stáváte vlastníkem ke dni úmrtí zůstavitele, není vůbec problém, když byt pronajmete. Aby to bylo zcela oficiální, bylo by dobré požádat notáře, aby Vás ustanovil správkyní dědictví a pak bude nájemní smlouva zcela transparentní a po právu. Ovšem pokud jste jedinou dědičkou, není problém byt pronajmout i bez ustanovení správce dědictví, pouze se s nájemcem musíte nějak dohodnout, že zatím nemůžete smlouvu uzavřít jako oficiální vlastník.