1 1 1 1 1 Hodnocení 2.00 (1 hlas)

Zůstavitel sepsal u notáře závěť, kde veškerý majetek odkazuje manželce. V probíhajícím dědickém řízení však notářka Mgr. Lukavská odkazuje na neopominutelné dědice a jejich zákonný podíl. Myslím si, že na to není v případě dědictví ze závěti nárok. Děkuji za odpověď. Hanuš.

ODPOVĚĎ:
Pokud má zůstavitel děti a tyto děti nejsou vyděděny, pak musí dědit tzv. povinný díl. Závěť, kdy je vše odkázáno manželce, je platná, ovšem neopomenutelní dědicové, tedy děti, musí dědit svůj povinný díl. Pro zletilé dědice tento podíl odpovídá 1/4 jejich nároku v případě, že by závěť sepsána nebyla.