1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Otec má nezletilého nemanželského syna, matka by chtěla, aby byl vyjmut z případného dědictví (v podstatě jde zejména o byt, ve kterém rodiče bydlí). Otec s tím souhlasí, syna zabezpečil jiným způsobem. Je to možné zúžením SMJ, i když je dítě nezletilé? Rodiče nejsou rozvedení, žijí společně. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

V průběhu manželství mohou manželé se svým SJM naložit jakkoliv. Pokud rodič nechce, aby dítě dědilo, musel by dítě vydědit (pro to by ovšem musely existovat zákonné důvody) nebo majetek převést na jinou osobu tak, aby do dědictví nic nezbylo. Zúžení SJM a tedy převedení jen na matku je tedy také řešením, není rozhodné, že dítě je nezletilé.