Teď řeším problém v souvislosti s mým chronickým onemocněním a koronavirem. Mám dvě půjčky od ČSOB, které vzorně splácím. Na obou mám sice pojištění pro případ smrti, zase od ČSOB, ale konzultovala jsem s kamarádem likvidátorem jiné pojišťovny a ten mě upozornil na to, že pokud bych zemřela na koronavirus v důsledku svých chronických zánětů dutin a průdušek, pojišťovna by stoprocentně odmítla plnit, a tak by obě půjčky přešly na dědice!

Nic jiného nemám, všechen majetek jsem už kdysi dávno (10 let zpět - 2010) rozdělila mezi obě dcery. Doporučila jsem jim v každém případě odmítnout dědictví. Mají ale každá dvě malé děti a dočetla jsem se, že automaticky přede dědictví tedy na vnuky. Jakým způsobem je možné, aby rodiče odmítli za své děti dědictví? Jak se to dělá? Abych je mohla včas poučit o postupu. Moc děkuji za radu! Dobroslava.

ODPOVĚĎ:
Pokud odmítá dědic dědictví, odmítá za sebe a je pravdou, že možnost vyjádřit se přechází na potomky. To se dělá relativně jednoduše tím způsobem, že zákonný zástupce nezletilého dítěte za dítě dědictví také odmítne a tento úkon se předloží opatrovnickému soudu ke schválení. Pokud by dítě mělo převzít jen závazky, pak soud vždy odmítnutí schválí. Je to tedy formalita, nic právně složitého ani nákladného.