Otec zanechal jasně definovanou závěť, ve které nikoho neopoměl, sepsal ji u notářky, která vede dědické řízení a ta nám řekla, že pokud se nedohodneme s vlastnicí 1/4 domu, který my dědíme ze 3/4 na tom, že jí darujeme 1/4 domu, není pro ni směrodatná závěť a ona rozdělí majetek podle zákona a ne podle závěti, že má na to právo. Stojí vždy závěť sepsaná notářem nad zákonem?
Děkuji, Jiří

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
tento postup notáře je zvláštní a v daném případě by bylo třeba více informací. Je pravdou, že pokud je sepsaná závěť, je nutné se jí řídit. Doporučuji navštívit na jednorázovou konzultaci advokáta - seznam na www.advokatikomora.cz, který Vám konkrétní situaci vysvětlí a pomůže se v ní zorientovat. Upozorňuji, že notář zde nefunguje jako poradce pro účastníky dědického řízení a ti jsou pak často s výsledkem dědického řízení nespokojeni, neboť se v něm dostatečně nezorientovali.